Pchły u domowych pupili mogą stanowić poważny problem. Oznaczają nie tylko dyskomfort zwierzaka – swędzenie skóry, uciążliwe drapanie się, czy przeniesioną przez nie groźniejszą chorobę, ale są też zagrożeniem dla domowników. Pchły z sierści psa czy kota szybko rozprzestrzenią się po całym domu. Zaniedbanie profilaktyki przeciw tym owadom może doprowadzić do tego, że odpchalnia będą wymagały wszystkie pomieszczenia i rzeczy lokatorów.
Jak wybrać krople przeciw pchłom?
Obecnie w sklepach zoologicznych jest szeroki wybór różnego rodzaju kropli przeciw pchłom. Duża część preparatów skutecznie odstrasza również kleszcze i inne owady. Krople poszczególnych producentów mogą różnic się zastosowanymi w nich substancjami. Niektóre produkty dla psów mogą być w związku z tym szkodliwe dla kotów. Należy więc wybrać produkt przeznaczony dla danego gatunku. Krople na pchły sprzedawane są w opakowaniach o różnej pojemności lub mocy. Powinno się je dobierać odpowiednio do wagi pupila.
Jak używać kropli przeciw pchłom?
Krople podaje się na kark zwierzaka – w miarę możliwości na skórę, a nie na sierść. Kark to jedyne miejsce, z którego kot lub pies nie będą same w stanie zlizać preparatu. Właściciele co najmniej dwóch zwierzaków powinni dopilnować, by nie zlizywały sobie one preparatów nawzajem. W przypadku psów trzeba zadbać też o to, by pies przez przynajmniej 2 dni po zakropleniu nie wskoczył do wody.
Kiedy zakroplić zwierzaka?
Właściciele zwierzaków wychodzących powinni zakraplać je przez cały rok. W przypadku kotów wychodzących np. do ogrodu od wiosny do jesieni wystarczy robić to w tym okresie. Większość kropli na pchły podaje się raz na miesiąc – warto wpisać konkretny dzień do kalendarza, by odstępy pomiędzy zakropleniami nie były ani zbyt długie, ani zbyt krótkie. Warto wiedzieć, że dobre krople likwidują nie tylko pchły, ale również ich larwy.