ZooKarmy24.pl – internetowy sklep zoologiczny, przyjazny dla zwierząt

kot leżący na legowisku

Jak wybrać odpowiednie legowisko dla kota?

Koty przesypiają ponad połowę swojego życia. Dlatego każdy właściciel kota powinien zadbać o to, by jego pupil miał w domu swoje wygodne, bezpieczne miejsce do ucinania drzemek. Szukając legowiska dla kota, warto pamiętać o kilku rzeczach.

Poduszka, kosz, a może budka?

Kocie legowisko powinno być przede wszystkim miękkie i wygodne. Jeśli mruczek uwielbia spać w starym, wiklinowym koszu, warto umieścić tam miękką poduszkę lub koc, a problem legowiska zostanie rozwiązany.

Trzeba pamiętać o tym, że większość kotów lubi spać w miejscach, w których coś „chroni” ich plecy. Do spania wybierają raczej mniejsze zakamarki niż większe przestrzenie. Z tego powodu jako kocie legowisko dobrze sprawdzają się różnego rodzaju domki i budki, w których koty czują się bezpiecznie podczas drzemek. Nie oznacza to jednak, że część z nich nie doceni legowiska w formie miękkiej poduchy czy pufy. Te świetnie sprawdzą się np. na parapecie okna i wyższej półce drapaka (o ile kot nie ma problemów z poruszaniem się). Mruczki lubią obserwować to, co dzieje się za oknem i „kontrolować” z ubocza przemieszczanie się domowników. Jeśli senność dopadnie pupila właśnie podczas obserwowania świata z perspektywy parapetu, chętnie zdrzemnie się na miękkim legowisku, które leży na nim.

Gdzie postawić legowisko?

Przed zakupem legowiska dla kota zastanów się, gdzie zamierzasz je postawić. Kotom czasami może spodobać się sam domek, jednak nie przypasuje im miejsce, w którym zostanie umiejscowiony. Kocie legowisko powinno znaleźć się trochę na uboczu, w spokojnym miejscu (lecz z możliwością „słuchania” odgłosów domowych lub obserwowania domowników). Kot nie będzie korzystał ze swojego leża, jeśli umiejscowisz je w ruchliwym przedpokoju lub innym miejscu nienadającym się do snu. Pamiętaj, aby nie budzić i nie zaczepiać mruczka, gdy śpi „u siebie”. W legowisku powinien czuć się bezpiecznie i komfortowo.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *