ZooKarmy24.pl – internetowy sklep zoologiczny, przyjazny dla zwierząt

karma dla psów w różowej misce

Jakie karmy polecane są dla zwierząt z alergiami?

Coraz częstsze alergie u zwierząt są znakiem naszych czasów – zupełnie tak, jak alergie u ludzi. W takim samym stopniu uprzykrzają też życie naszym pupilom. Zwierzaki borykają się z łzawieniem oczu, swędzeniem skóry, bąblami, owrzodzeniami, a do tego dochodzą jeszcze biegunki i wymioty. Zwierzęca alergia jest też problematyczna dla właściciela danego kota czy psa. Pupil wymaga poświęcenia mu więcej uwagi, czasu i pieniędzy. Na szczęście część problemów z alergiami u czworonożnych członków rodziny można rozwiązać, kupując im odpowiednią hipoalergiczną karmę. Co warto o niej wiedzieć?

Czym różni się karma dla zwierząt-alergików od zwykłej karmy?

Karma hipoalergiczna ma inny skład niż „zwykła” karma dla zdrowych zwierzaków. Alergenami są najczęściej białka w pokarmie – zarówno zwierzęce, jak i roślinne. Wiele zwierzaków nie toleruje białek z mięsa drobiowego, wołowego, z mleka i jaj, a także z soi i kukurydzy. Słabszej jakości karmy wypełnione są dodatkowo zagęszczaczami, wypełniaczami, barwnikami i aromatami, które wpływają niekorzystnie nawet na układy trawienne zdrowych pupili. W karmach dla alergików znajduje się zazwyczaj tylko jedno białko pochodzenia zwierzęcego, które dodatkowo ma zmienioną strukturę na łatwiej przyswajalną. Wysokiej jakości karmy dla zwierząt z alergiami często wzbogacane są o różnego rodzaju dodatki funkcjonalne, o działaniu prebiotycznym, poprawiającym działanie układu pokarmowego czy stabilizującym funkcjonowanie bariery skórnej. Nie ma jednej, idealnej karmy dla wszystkich psów czy kotów z alergiami. Przed zakupem nowej karmy hipoalergicznej właściciel zwierzaka zawsze powinien sprawdzić jej skład, by upewnić się, że nie zawiera ona alergenu, na który uczulony jest jego pupil.

Co oznacza „restrykcyjna dieta” w przypadku kotów i psów?

Właściciel zwierzaka musi pilnować restrykcyjnej diety zwierzaka. A to oznacza nie tylko zmianę karmy na hipoalergiczną, ale także zadbanie o to, by pupil nie dostawał alergenu w przysmakach, nagrodach, czy np. z talerzy gości siedzących przy stole.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *