ZooKarmy24.pl – internetowy sklep zoologiczny, przyjazny dla zwierząt

koty jedzące różną karmę

Jakie karmy dla kociąt są polecane?

Kociak w domu szybko podbija serca wszystkich domowników. Ważne, by każdy z nich wiedział, jak prawidłowo karmić tę małą puchatą kulkę. Wybór dobrej karmy jest kluczowy w tym okresie życia – maluszek szybko rośnie, rozwija się i potrzebuje sporych ilości witamin innych składników odżywczych.

Koty są mięsożercami!

Koty, w przeciwieństwie do wszystkożernych psów, są mięsożercami. W naturze czasami „przekąszą” zioła lub trawę, by dostarczyć sobie więcej witamin, a produkty nie-mięsne spożywają też wraz z zawartością żołądków swoich upolowanych ofiar. Szukając karmy dla kota, należy podstawić przede wszystkim na produkty o wysokiej zawartości mięsa (znane z reklam telewizyjnych marki często mają go zaledwie kilka procent!). Wysokiej jakości karma dla kota powinna zawierać go co najmniej 70%. Dobre karmy są również bogate w taurynę, szczególnie potrzebną w rozwoju kociakom, a niektóre z nich – w dodatkowe suplementy. Malucha nie powinno się karmić pokarmem dla kotów dorosłych czy seniorów. Mają one składy dostosowane do potrzeb starszych, wykształconych już organizmów.

Sucha czy mokra?

Właściciele kociąt często też zastanawiają się, czy maluch powinien jeść karmę suchą, czy mokrą. Nie ma to większego znaczenia. Warto jednak dopilnować, by w przypadku karmy suchej kociak pił odpowiednio dużo wody. Kociąt nie wolno przekarmiać. Należy więc sprawdzić, jaką dawkę karmy producent zaleca do dziennego spożycia. Jeśli maluch ma dostawać zarówno karmę mokrą, jak i suchą, dietę trzeba odpowiednio zbilansować. Kocięta lepiej karmić dwa, trzy razy dziennie mniejszymi porcjami, by przeciążony żołądek nie przeszkadzał im w harcach. Miseczki kotka powinny stać w spokojnym miejscu, by nie musiał stresować się on przy jedzeniu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *