ZooKarmy24.pl – internetowy sklep zoologiczny, przyjazny dla zwierząt

kuweta ze żwirkiem

Czym kierować się przy wyborze żwirku dla kota?

Kociarze często twierdzą, że główną przewagą kota nad psem jest fakt, iż nie trzeba z nim wychodzić na spacery. Poranny spacer z psem może faktycznie wydawać się przykrą koniecznością, zwłaszcza w zimowy, mroźny i szary poranek. Fakt, że koty korzystają z kuwety, oznacza jednak, że ich właściciele muszą regularnie kupować do niej żwirek. Czym warto kierować się, wybierając dany produkt? Sprawdźmy!

Drewno, silikon czy bentonit?

W sklepach zoologicznych można znaleźć wiele żwirków drewnianych, bentonitowych i silikonowych. Specjaliści odradzają te ostatnie – ich sztuczny zapach często zniechęca koty do korzystania z kuwety, a małe kociaki potrafią zjadać silikonowe kulki, traktując je jak zabawki. Żwirki bentonitowe od dobrych producentów cechują się pożądanymi przez wielu właścicieli kotów właściwościami sorpcyjnymi. Mówiąc prościej – gdy są mokre, zbrylają się, co znacznie ułatwia posprzątanie kuwety. Żwirki drewniane są polecane dla kotów, które mają wyjątkowo wrażliwe poduszki łap. Niektóre żwirki bentonitowe mogą być dla nich zbyt twarde, przez co niechętnie będą chciały wchodzić do kuwety.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając żwirek dla kota, oprócz na cenę, warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka innych rzeczy. Niektóre żwirki można usuwać do toalety, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, innych – niestety nie. Nie wszystkie żwirki pochłaniają też zapachy. Warto oczywiście zdecydować się na produkt, który ma tę właściwość. Należy przy tym unikać żwirków perfumowanych, np. o zapachu lasu itp. Nie wszystkie koty tolerują intensywne chemiczne wonie. Bezpieczniej postawić na produkt naturalny. Dobrze jest zapoznać się z wydajnością żwirku. Czasami bowiem okazuje się, że zakup „taniego” produktu jest kompletnie nieopłacalny. Warto też zainteresować się, czy dany żwirek jest niepylący, lub właściwości sprawiające, że nie przyczepia się do kocich łap. Dzięki nim na dłużej uda się zachować porządek wokół kuwety.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *